Amazon Yazılım Mülakatına Gireceklere Tavsiyeler

by admin

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Amazon, kendine has geliştirdiği kültürü ve ilkeleri ile başarı skalasını her geçen gün artırmaya devam ediyor. Bu başarının bir tesadüf sonucu olduğu elbette düşünülemez. Üzerinde düşünülmüş, kafa yorulmuş ve belirli kriterler üzerinde uzlaşılarak ortaya konulmuştur. Firmanın başarı hikayesi de geliştirdiği bu ilkelere sıkı sıkı bağlı olmasından geliyor. Peki, Amazon’un başarısının artıran bu ilkeler neler? Amazon için en önemli konu, bünyesinde çalışacak olan kişilerin firma ilkelerine yatkınlık dereceleri. Bunun belirlemek için ise, iş başvurusu yapan adayları çok sıkı bir mülakat sürecinden geçirmeleri. Bu yazıda Amazon yazılım mülakatı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bulabilirsiniz.

İşte, Amazon yazılım mülakatına gireceklere tavsiyeler…

İngilizcenizi Geliştirin

Amazon yazılım mülakatı için iş başvuru yapmayı düşünüyorsanız öncelikle İngilizcenizi çok iyi geliştirmelisiniz. Çünkü ilk mülakatı geçseniz bile daha sonra İngilizce konusunda düşük bir performans sergilerseniz işe alım süreciniz oldukça olumsuz etkilenecektir.

Etkileyici Bir CV Hazırlayın

CV hazırlama konusunda gerekli araştırmaları yaparak firmanın beklentilerine uygun bir CV hazırlamanız iş başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu aşamada dikkat etmeniz gerek ise hazırladığınız CV’nin iki sayfayı geçmemesidir. Kişisel bilgileriniz, eğitim ve daha önceki iş deneyimlerinizi kronolojik olarak sıraladıktan sonra kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayan bir ön yazı hazırlamanızı tavsiye ederiz.

İlk Online Sınava Çok İyi Hazırlanın

Amazon, iş başvurusu yapan tüm adayları yüz yüze görüşmeye çağırmadan önce online bir sınavla değerlendirmeye alır. Bu online sınav oldukça kritik bir öneme sahip. Çünkü, eğer online sınavı geçemezseniz diğer mülakat aşamalarına maalesef çağrılmazsınız. Bu nedenle iyi bir ön hazırlık yaparak mülakatın bu ilk aşamasını geçmeye çalışmalısınız.

Hackerrank ile Online Kodlama Testi

Amazon yazılım mülakatının en kolay aşamalarından biridir Hackerrank online testi. Çünkü bu aşamada zaten aşina olduğunuz yazılım ve kodlama bilgileriniz ölçülecektir. Kodlama konusunda kendinize güveniyorsanız bu aşamayı geçmekte zorlanmazsınız. Bu test ile kendinizi online bir yazılım turnuvasında hayal edebilirsiniz. Oldukça basit iki sorudan oluşan test ile kodlama konusundaki bilgi ve becerileriniz ölçülecektir.

Eğer Amazon’a uygun bir yazılım ve kodlama bilginiz varsa Hackerrank testi sizi çok fazla zorlamayacaktır. Ancak, başvuru yapmadan önce Amazon’un İK sayfasını ziyaret ederek deneme testlerini yapmanızda fayda var. Böylece hem sisteme aşinalık kazanırsınız hem de online testte ne ile karşılaşacağınız hakkında bir fikre sahip olursunuz.

Telefon Mülakatında Kendinize Olan Güveninizi Yansıtın

Online sınavları başarı ile atlattıktan sonra, Amazon İnsan Kaynakları yetkilileri sizi grup mülakatına davet eder. Bu aşamada kendinize olan güven oldukça önemli. Her ne kadar karşınızdaki yetkili ile telefonda konuşsanız da mülakat öncesi bol bol pratik yaparak üzerinizdeki heyecanı biraz azaltabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğünüz bazı notları yanınızda bulundurmanız mülakatın bu aşamasını kolay bir şekilde geçmenizde yardımcı olacaktır. Bu nedenle telefonla mülakata katılmadan önce evinizde çalışma yapmalısınız. Genellikle her mülakatta sorulan “Kendinizi tanıtır mısınız?” gibi sorulara etkileyici ve kendinize güvendiğinizi gösteren bir ses tonu ile cevap vermeye çalışın.

Onsite 1-1 Mülakatını Çok Önemseyin

Amazon yazılım mülakatı için yapılan yüz yüze bir görüşme olan Onsite, toplam 6 mülakat aşamasından oluşur. Her biri 1 saat süren mülakatın son aşamasında, klasik kodlama dilleri ile ilgili farklı sorular sorulur. Ancak, sorulan bu sorulara daha önceden hazırlanmanız pek mümkün değil. Çünkü ara motorlarında kolayca bulabileceğiniz sorular sorulmaz.

Bu aşamada size verilen beyaz bir kâğıt ve kalemle ile algoritma sorularını çözmeniz istenir. Burada önemli olan ise soruyu cevaplarken uyguladığınız çözüm yolları ve yaklaşımınız. Yani sorunun cevabından daha çok algoritmayı nasıl çözdüğünüzle ilgilenilir.

Amazon’un Yarattığı Değerleri İyi Öğrenin

Her kurumsal yapı, aynı sektörde faaliyet gösterse de kendisine ait bir kültür ve kimlik geliştirmiştir. Amazon’unda kendine has bir kültürü ve kimliği olduğunu unutmayın. Bu nedenle firma hakkında ön bir araştırma yapmanız ve temel değerlerini bilmeniz yararınıza olacaktır. Böylece hem sizin kendinizi tanıyarak uygunluğunuzu ölçmeniz hem de firmaya kendinizi doğru bir şekilde anlatmanız kolaylaşır.

Amazon’a Ne Katabileceğinizin Farkına Varın

Her firma gibi Amazon’da beraber çalışmak istediği kişileri işe alırken onlara bir yapboz parçası gibi yaklaşır. Bunun nedeni hem resmi tamamlamak hem de mükemmel bir uyum yakalamak istemesidir. Bu aşamada karşınıza her firmanın sorduğu bilindik sorulardan biriyle karşılaşırsınız: “Amazon’a ne katabilirsiniz?” Aslında en kritik soru budur ve sizi neden seçmeleri gerektiğini ikna edici bir dille onlara anlatmanız beklenir.

Mülakat öncesi firmanın ilkeleri, misyonu ve vizyonu ile ilgili yaptığınız araştırmalar bu aşamada işinize yarayacaktır. Ancak, işinizi şansa bırakmak istemezseniz bir arkadaşınızla ya da profesyonel biriyle karşılıklı olarak ön pratik yapmanız gerekir. Böylece hem üzerinizdeki baskı daha azalır hem de kendinizi daha iyi ifade etme şansına sahip olabilirsiniz.

Kendinizi Tanıtırken Samimi Ama Net Cümleler Kurun

Kendinizi anlatırken, karşı tarafa güven verici bir üslup ve ikna edici bir ses tonu kullanmalısınız. Bu sebeple lafı çok fazla uzatmadan net cümlelerle ve sıfatlara odaklanmadan kendinizi ifade etmelisiniz. Örneğin, kendinizi bir sıfatla tanımlamaktansa neden o sıfatla tanımladığınıza ilişkin somut olayları anlatın. Böylece anlattığınız hikâyenin inandırıcılığını artırarak karşı tarafın daha kolay ikna olmasını sağlayabilirsiniz. Şöyle ki; “Ben çok çalışkanım” demektense “Bir projeyi üstlendiğimde onu belli bir plan çerçevesinde takip eder ve zamanında teslim ederim.” gibi açıklayıcı cümleler kurmanız karşı tarafın size güven duymasını sağlayacaktır.

Motivasyonunuzu Doğru Bir Şekilde Yansıtın

İşe kabul edilme sürecindeki motivasyonlar genellikle çok yüksektir. Ancak, yine de her firma kendilerinin özel olduğunu ve bir anda onları yarı yolda bırakmayacağınızı duymak ister. Eğer Amazon’da uzun süre çalışmak istiyorsanız bunu aynı samimiyetle karşı tarafa da yansıtmanız gerekir. Bunun için en samimi ve en inandırıcı bir şekilde niçin Amazon’da çalışmak istediğinizi etkileyici gözlerle karşı tarafa anlatmalısınız. Eğer Amazon’da uzun süre çalışabileceğinizi karşı tarafa hissettirebilirseniz bir sonraki mülakatı garanti etmiş olursunuz.

Zamanlamaya Dikkat Edin

Tüm iş görüşmeleri için en önemli noktalardan biri de size belirtilen saat diliminde orada hazır olmanızdır. Amazon yazılım mülakatı için davet aldıysanız, ister online ister yüz yüze mülakat olsun, ona mutlaka zamanında katılmalısınız. Eğer belirtilen saate riayet etmezseniz güvenilirliğinizi yitirirsiniz ve iş başvurunuz reddedilebilir.

Etkileyici Sorular Hazırlayın

Amazon, yüz yüze olan mülakatların son beş dakikasını sizin sorularınıza ayırmaya çalışır. Bu sebeple mülakata katılmadan önce birkaç güzel soru hazırlayın. Bu soruların cevabı sizin için önemli ya da önemsiz olabilir. Ancak, güzel ve farklı sorular sormak muhatabınızı her zaman etkiler ve onun üzerinde iyi bir izlenim bırakmanızı sağlar.