Emojilerin İngilizcesi ve Türkçesi

by admin

İlk ‌emoji ‌kullanımının 1982 yılına dayandığını biliyor muydunuz? Her şey, bu tarihte, ‌Carnegie ‌Mellon Üniversitesinde çalışan bir bilgisayar bilimci olan Scott ‌Elliot Fahlman’ın bilinen ilk emoji olan “:)” ifadesini kullanmasıyla başladı. Günümüzde ise hızla büyüyen sosyal medyanın da etkisiyle emojiler popüler kültürün, dolayısıyla da hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Sosyal bilimciler tarafından yeni bir sembol dili olarak değerlendirilen ‌emojiler özellikle yeni İngilizce öğrenmeye başlayanların en büyük yardımcılarından.

Bir ‌emoji onlarca kelimeden daha fazlasını anlatabilir. Şüphesiz herkes tarafından kolayca anlaşılan duyguları ve düşünceleri ifade etmek için ‌kullanılanılan bu renkli ve sevimli sembollerin İngilizce ve Türkçe anlamlarını öğrenmenin İngilizce iletişim ‌yeteneğinizi geliştirmeye katkısı büyük. Emojilerin İngilizce adlarını ve kullanımlarını öğrenerek yabancı arkadaşlarınızla daha samimi ve içten sohbetler edebilirsiniz.

😊 ‌Smiling ‌face ‌with ‌smiling ‌eyes

Gülen gözlerle gülümseyen yüz.

Gülen gözlerden, kapalı bir gülümsemeden ve pembe yanaklardan oluşan bu ‌emoji genellikle gerçek bir sevinci ve olumlu duyguları ifade etmek için kullanılır.

😀 ‌Grinning ‌face

Sırıtan yüz.

Gözlerin tamamen açık olduğu ve büyük bir gülümsemeden oluşan bu ifade genelde neşe ya da mizah anlamı taşır.

😃 ‌Grinning ‌face ‌with ‌big ‌eyes

Büyük gözlerle sırıtan yüz.

Sırıtan yüzde olduğu gibi neşe ve mizah duygusunu aktarmak için kullanılır. Gözlerin daha büyük olması sebebiyle bu duyguları daha kuvvetli bir şekilde ifade eder.

😄 ‌Grinning ‌face ‌with ‌smiling ‌eyes

Gülen gözlerle sırıtan yüz.

Büyük bir ‌gülümseyle gülen gözler daha çok mutluluk ve sıcaklık duygularını ifade etmek için kullanılır. Daha az heyecan, daha fazla samimiyet ve sıcaklık hissi vermek istediğinizde kullanabilirsiniz.

😁 Beaming ‌face ‌with ‌smiling ‌eyes

Gülen gözlerle ışık saçan yüz.

Gülümseyen gözlerle ağız dolusu gülen bu ifade kalpten gelen mutluluk ve heyecanı ifade etmek için kullanılır.

😆 ‌Grinning ‌squinting ‌‌face

Gözlerini kısarak sırıtan yüz.

Heyecan ve içten gelen kahkahaları ifade etmek için kullanılır.

😅 ‌Grinning ‌face ‌with ‌sweat

Terli bir kahkaha ile sırıtan yüz.

Gülerken boncuk boncuk terleyen bu ‌emojiyi tedirgin ve rahatsız olduğunuz kısa süreli durumları ifade etmek için ‌kullanabilirsiniz.

🤣 ‌Rolling on ‌the ‌floor ‌laughing

Yerde yuvarlanarak gülme.

Gülmekten yerlere yattığınız anları ifade etmek için kullanabileceğiniz bu ‌emoji dünya üzerinde en çok kullanılan ‌emojilerden biri.

😂 ‌Face ‌with ‌tears of ‌joy

Sevinçten gözlerinden yaş gelen yüz.

Genellikle bir şeyin eğlenceli ve memnuniyet verici olduğunu ifade etmek için kullanılır.

🙂 ‌Slightly ‌smiling ‌‌face

Hafifçe gülümseyen yüz.

Daha resmi bir gülümseme içeren bu ifadeyi, arkadaşça ve olumlu duyguları ifade etmek için kullanabileceğiniz gibi, pek hoşnut olmadığınız durumları kibarca ifade etmek için de kullanabilirsiniz.

🙃 ‌Upside-down ‌‌face

Baş aşağı yüz.

Yaygın olarak ironi, şaka, alay veya şapşalca şeylerden bahsedilirken kullanılır. Ayrıca, beklenmeyen durumlarda şaşkınlık ifade etmek için de kullanılabilir.

😋 ‌Face ‌savoring ‌food

Yemeklerin tadını çıkaran yüz.

İştahı ve hoşnutluğu ifade eden bu ‌emojiyi leziz yemeklerden ve güzel sofralardan bahsederken bol bol kullanabilirsiniz.

😛 ‌Face ‌with ‌tongue

Dil çıkaran yüz.

Heyecan, mutluluk, şapşallık ve eğlenceli şeylerden bahsederken kullanacağınız bu ‌emojiyi “Şaka yaptım!” demek için de kullanabilirsiniz.

😜 ‌Winking ‌face ‌with ‌tongue

Dil çıkarıp göz kırpan yüz.

Dil çıkaran yüz ile hemen hemen aynı anlama gelmekle birlikte eğlencenin ve şapşallığın dozunu artırdığınızda bu ‌emojiyi tercih edebilirsiniz.

🤑 ‌Money-mouth ‌‌face

Para ağızlı yüz.

Zenginliği ve parayı seviyorsanız, çok para kazandığınız veya çok başarılı olduğunuz durumlarda kullanabilirsiniz.

🤗 ‌Hugging ‌‌face

Sarılan yüz.

Sevdiklerinize olan desteğinizi, olumlu duygularınızı sarılarak ifade ediyorsanız bu ‌emoji tam size göre. Ayrıca teşekkür ederken, ‌coşkulu ve mutlu ya da başarılı ‌hissetiğinizde tercih edebilirsiniz.

🤔 ‌Thinking ‌‌face

Düşünen yüz.

Derin düşüncelere daldığınızda, şüphe duyduğunuzda ya da aklınız karıştığında karmaşık duygularınızı ifade etmek için kullanabilirsiniz.

🤐 ‌Zipper-mouth ‌‌face

Fermuar ağızlı yüz.

Bir sır verdiğinizde veya sizinle bir sır paylaşıldığında kullanabileceğiniz gibi daha fazla konuşmak istemediğiniz durumlarda da tercih ‌edebilirsiniz.

😐 ‌Neutral ‌‌face

Nötr yüz.

Olumlu ya da olumsuz bir fikir beyan etmek istemediğiniz, renk vermek istemediğiniz durumlarda bu ‌emojiyi tercih ‌edebilirsiniz. Karşı tarafa az da olsa kaygılı olduğunuzu aktarmak istediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz.

😶 ‌Face ‌without ‌mouth

Ağzı olmayan yüz.

Genellikle negatif duyguları açığa vurmak için kullanılır. Hayal kırıklığına uğradığınızda, ‌beklentileriniz karşılanmadığında, konuşmak istemediğinizde ya da mutsuz olduğunuzda duygularınızı bu ‌emoji ile ifade edebilirsiniz.

😏 ‌Smirking ‌‌face

Sırıtan yüz.

Yarım bir gülümseme ve kalkmış kaşlar içeren bu ‌emoji daha çok flörtü ifade eder. Ayrıca, kurnazlık ifadesi olarak da kullanılabilir.

😒 ‌Unamused ‌‌face: ‌

Memnuniyetsiz yüz.

Hafifçe yana bakan gözler ve aşağı kıvrık dudaklar içeren ‌emoji olumsuz duyguları ifade eder. Hoşlanmadığınız, onaylamadığınız ya da şüpheci yaklaştığınız durumlarda kullanabilirsiniz.

🙄 ‌Face ‌with ‌rolling ‌eyes

Yuvarlanan gözlü yüz.

Genellikle küçümseme, onaylamama gibi olumsuz duyguları ya da can sıkıcı durumları ifade eder. Lafı çok uzatmadan, istemeyerek onaylamak zorunda kaldığınız olaylar için de kullanabilirsiniz.

😬 ‌Grimacing ‌‌face

Yüz buruşturma.

Olumsuz durum ya da gerginlik içeren duyguları ifade eder. Daha çok sinirlendiğiniz, beceriksiz davrandığınız veya bir beceriksizlikle karşılaştığınız, endişe duyduğunuz, utandığınız yada kendinizi garip hissettiğiniz durumlarda duygularınızı bu ‌emoji ile ifade edebilirsiniz.

🤥 ‌Lying ‌‌face

Yalancı yüz.

Hepimiz yalan söylediğinde burnu uzayan Pinokyo’yu biliyoruz. Yalan söylendiğinde kullanmaya yarayan oldukça sevimli bir ‌emoji.

😠 ‌Angry ‌‌face

Kızgın yüz.

Öfkelendiğinizde veya karşılaşmak istemediğiniz bir durumla karşılaştığınızda bu ‌emojiyi ‌kullanabilirsiniz.

😉 ‌Winking ‌‌face

Göz kırpan yüz.

Şaka, flört, gizli anlamlar ve pozitif duyguları ifade eden ‌emojiyi daha düşündürücü ve oyuncu cevaplar vermek istediğinizde ‌kullanabilrisiniz.

😇 ‌Smiling ‌face ‌with ‌halo

Haleli gülen yüz.

Genellikle melekler, dualar ve nimetler için kullanılır. İyi davranışlarınızı veya sahip olduğunuz için mutlu olduğunuz şeyleri ifade etmek için kullanabilirsiniz.

😍 ‌Smiling ‌face ‌with heart-‌eyes

Kalpli gözlerle gülen yüz.

Sevdiklerinizde iletişim kurarken ya da sevdiğiniz şeylerden bahsederken en sık kullanacağınız ‌emojilerin başında yer alan bu ifade coşkulu aşk, hayranlık ve yoğun sevgi anlamına geliyor.

😘 ‌Face ‌blowing a ‌kiss

Öpücük atan yüz.

Hoşça kal demeyi veya iyi geceler dilemeyi en güzel biçimde ifade eden ‌emoji sevginizi paylaşmak istediğiniz kişilerle iletişim kurarken en sık kullanacağınız ‌emojilerden biri.

😗 ‌Kissing ‌‌face

Öpücük atan yüzde olduğu gibi sevgi ve sevgi ile ilgili duyguları ifade eden ‌emoji, yerine göre ıslık çalmayı ifade etmek için de kullanılabilir.

☺️ ‌Smiling ‌‌face

Gülen yüz.

Sıcaklığı, pozitif duyguları ve mutluluğu ifade etmek için kullanılan en klasik ‌emoji.

😚 ‌Kissing ‌face ‌with ‌closed ‌eyes

Gözleri kapalı öpücük atan yüz.

Romantik aşk ve ‌şevkat duygularını aktarmak istediğinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Günümüzde kullanılan 3000’in üzerinde emoji var ve sayıları her geçen gün artıyor. Her emojinin anlamını bilmek mümkün olmasa da en sık kullanılan emojilerin İngilizce ve Türkçe anlamlarını bilmenin yazma ve anlama yeteneğinizi bir üst seviyeye taşınacağı kesin.