İngilizce Konuşulan Vizesiz Ülkeler

by admin

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 195 ülkenin 102’sine vizesiz veya kolay giriş avantajıyla seyahat edebilme imkanına sahip. Yalnızca tatil için değil; iş ve eğitim gibi konularda da büyük kolaylık sağlayan vizesiz seyahat imkanı, ne yazık ki Kuzey Amerika, Avustralya ve Avrupa Birliği ülkelerinin geneli için geçersiz sayılıyor. Bu durum da özellikle yurt dışında İngilizce öğrenmek isteyenlerin işini zorlaştırabiliyor. Ancak Türk vatandaşlarının vizesiz ya da kolay giriş imkanıyla seyahat edebilecekleri İngilizce konuşulan ülkeler de mevcut. Vizesiz, kapıda vize ve online vize olarak üçe ayrılan bu ülkeleri ve daha fazlasını içeriğin devamına göz atarak öğrenebilirsiniz.

Vize İstemeyen ve İngilizce Konuşulan Ülkeler

Herhangi bir kapıda vize ya da online vize prosedürü talep etmeyen ve yalnızca pasaportun yeterli olduğu İngilizce konuşulan vizesiz ülkeler, en avantajlı seçeneklerin başında geliyor. Güney Afrika ve Filipinler gibi ana dili İngilizce olan ve uygun fiyatlı dil eğitimi nedeniyle sıkça tercih edilen ülkelerin dışında kaliteli eğitimiyle bilinen Singapur da vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. İşte Türk vatandaşlarından herhangi bir vize talebinde bulunmayan ve İngilizce konuşulan ülkeler…

Güney Afrika Cumhuriyeti: 90 güne kadar vizesiz.

Singapur: 90 güne kadar vizesiz.

Filipinler: 30 güne kadar vizesiz.

Jamaika: 90 güne kadar vizesiz.

Seyşeller: 90 güne kadar vizesiz.

Barbados: 90 güne  kadar vizesiz.

Belize: 90 güne kadar vizesiz.

Antigua ve Barbuda: 180 güne kadar vizesiz.

Saint Kitts ve Nevis Adaları: 90 güne kadar vizesiz.

Saint Lucia: 6 haftaya kadar vizesiz.

Trinidad ve Tobago: 30 güne kadar vizesiz.

Cook Adaları: 31 güne kadar vizesiz.

Fiji: 120 güne kadar vizesiz.

Vanuatu: 30 güne kadar vizesiz.

Botsvana: 90 güne kadar vizesiz.

Mauritius: 30 güne kadar vizesiz.

Svaziland: 30 güne kadar vizesiz.

Kapıda Vize Veren ve İngilizce Konuşulan Ülkeler

Kapıda vize, diğer vizelerden farklı olarak genellikle sınır kapılarında ve havaalanlarında kolayca alınabilen bir vize türü olduğu için gözünüzü korkutmasın; çünkü kapıda vize isteyen ve İngilizce konuşulan ülkelere giriş yapabilmek için çoğu zaman pasaportunuz yeterli oluyor. Bazı durumlarda belirli bir miktar giriş ücreti ve vesikalık fotoğraf da talep edilebiliyor. İşte Türk vatandaşlarına kapıda vize veren ve İngilizce konuşulan ülkeler…

Madagaskar: 90 güne kadar kapıda vize.

Bahamalar: 240 güne kadar kapıda vize.

Dominik Cumhuriyeti: 30 güne kadar kapıda vize.

Samoa: 30 güne kadar kapıda vize veriliyor ve giriş esnasında 2 adet vesikalık fotoğraf istenebiliyor.

Tonga: 31 güne kadar kapıda vize veriliyor ve tıpkı Samoa gibi giriş esnasında 2 adet vesikalık fotoğraf istenebiliyor.

Tuvalu: 30 güne kadar kapıda vize veriliyor ve Samoa ile Tonga gibi giriş esnasında 2 adet vesikalık fotoğraf istenebiliyor.

Zambiya: 30 güne kadar kapıda vize.

Togo: Kapıda vize ile giriş yapılabiliyor.

Online Vize Veren ve İngilizce Konuşulan Ülkeler

Online vize sürecinde genellikle İnternet üzerinden bu vizeyi talep eden ülkelerin ilgili vize sitesine girerek başvuru adımlarını tamamlamak yeterli oluyor ve 2 ile 6 gün arasında vize alınabiliyor. Bazı ülkeler online vize istese de ülkeye girişte online vizenin çıktısını görmek isteyebiliyor. İşte kapıda vize veren ve İngilizce konuşulan ülkeler…

Kenya: Online vize alınıyor ve çıktısı ülkeye girişlerde kontrol ediliyor.

Sri Lanka. 30 güne kadar kapıda vize ya da online vize.

Zimbabve: Online vize ile giriş yapılabiliyor.

Ruanda: Online vize ile ülkeye giriş yapılabiliyor.

Vizesiz veya Kolay Girişli Diğer İngilizce Konuşulan Ülke ve Şehirler

Aslında liste yalnızca yukarıda sıralanan ülkelerle sınırlı değil. Resmî dili İngilizce olmasa da yaygın olarak İngilizce konuşulan ve Türk vatandaşlarından herhangi bir vize istemeyen ya da kolay giriş imkanı tanıyan çeşitli ülke ve şehirler de bulunuyor. Bunlar;

Birleşik Arap Emirlikleri

Özellikle Dubai başta olmak üzere birçok emirliğinde yaygın olarak İngilizce konuşulan Birleşik Arap Emirlikleri, Türk vatandaşlarına 30 güne kadar geçerli online vize veriyor. Dikkat edilmesi gereken detay; bu vize ancak uçak biletinin alınacağı hava yolu şirketinin İnternet sitesinden veya aracı vize kurumlarından talep edilebiliyor. Bu işlemin ardından yaklaşık 7 ila 10 gün içinde B.A.E. vizesi alabilmek mümkün. Ek olarak Dubai ve Abu Dhabi’nin hem çalışmak hem eğitim için tüm dünya tarafından yaygın olarak tercih edildiğini unutmamak gerekiyor.

Katar

Tıpkı B.A.E. gibi Orta Doğu’nun popüler ülkelerinden olan Katar, Türkiye ile yaptığı anlaşma gereği yalnızca kapıda vize talep ediyor ve 2 haftaya kadar geçerli vize veriyor. Özellikle Katar’ın başkenti olan Doha’da yaygın olarak İngilizce konuşulsa da B.A.E. kadar kozmopolit bir ortam olmadığını belirtmekte fayda var.

Bahreyn

Yüksek eğitime önem veren ve en çok yatırımı yapan Bahreyn de Türk vatandaşlarından kapıda vize talep ediyor ve 15 gün daha uzatılarak toplamda 1 aya çıkarılabilen vize süresi veriyor. Bahreyn’de de ana dil Farsça olsa dahi günlük hayatta yoğun olarak İngilizce kullanılıyor.

Hong Kong

Uzun yıllar İngiltere hakimiyeti altında kaldıktan sonra Çin’e geçen Hong Kong, aslında bir ülke değil, özerk bölge. Ancak bağlı bulunduğu ülkelerden bağımsız olarak Hong Kong, Türkiye’ye vize uygulamıyor. 100 yıllık İngiltere geçmişi nedeniyle Çincenin yanı sıra İngilizcenin de konuşulduğu Hong Kong’ta, eğitimden işe pek çok fırsat bulmak mümkün.