İngilizce Öğrenmek İçin Çizgi Film Önerileri

by admin

Pek çok ebeveyn İngilizce öğrenen çocuklarına faydalı olacak, eğitici ve eğlenceli çizgi filmler arıyor. Çocuklar için hazırlanan çizgi filmlerin çok büyük çeşitlilik gösterdiği günümüzde en uygun ve yararlı seçimi yapmak zor.

Bazı çizgi filmler çocuklarda olumsuz davranışlara ya da dikkat bozukluğuna yol açabiliyor, dolayısıyla çizgi film izlemesine izin verirken çocuğunuzun tam olarak ne izlediğini bilmeniz çok önemli. Genç beyinleriyle çocuklar dil öğreniminde de, olumlu ya da olumsuz her türlü davranışı edinmekte de yetişkinlerden çok daha hızlı. Doğru çizgi filmlerle çocuğunuz pek çok yeni kelime öğrenerek İngilizce kelime haznesini geliştirirken bilim, doğa ya da hayatla ilgili de yeni bilgiler edinebilir.

Sizler için çocuğunuzun İngilizce öğrenmesine yardımcı olacak, bir yandan da onu eğlendirecek çizgi filmlerden bir liste oluşturduk. Bu çizgi filmler, çocuğunuzun keyifli zaman geçirirken faydalı şeyler öğrenmesini de sağlayacak. Listedeki yapımların bazılarını Türkçe alt yazı, bazılarını İngilizce alt yazıyla bulmanız mümkün. Çocuğunuzun yaşına ve İngilizce seviyesine göre ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca miniğiniz henüz İngilizce bilmiyorsa bile bu dilde çizgi filmler izleyerek İngilizceye aşinalık kazanacaktır.

Aşağıdaki İngilizce geliştiren çizgi filmler listesine göz atarak aralarından istediklerinizi hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

1. Little Einsteins

Bu çizgi filmde dört küçük kaşif uçan daire benzeri araçlarıyla dünya çapında görevlere gidiyor. Her bölümde dünyanın başka bir köşesinde farklı bir görev yapan çocuklar, coğrafya ve kültürle ilgili yeni bilgiler ediniyor. Bu eğitici çizgi film aynı zamanda çocuklara klasik müziği ve ünlü sanat eserlerini de tanıtıyor.

 • İki sezonu bulunan yapımın ilk sezonu 29, ikinci sezonu 40 bölümden oluşuyor. Her bir bölüm 24 dakika sürüyor.
 • Amerikan yapımı Little Einsteins, Youtube, Amazon, Disneyplus gibi farklı platformlarda seyredilebilir.

2. Blaze and the Monster Machines

Farklı yeteneklere sahip dokuz arkadaş canlısı kamyonetin anlatıldığı bu çizgi film çocuklar için eğitici bir yapım. Her bölümde eğlenceli, interaktif ve öğretici konular işleniyor. Çizgi filmde özellikle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematikle ilgili içeriklere ağırlık veriliyor.

 • Beş sezonu bulunan yapımın, her bir sezonunda 20 bölüm bulunuyor. Bölümler 22 dakika sürüyor.
 • Amerikan İngilizcesinin kullanıldığı Blaze and the Monster Machines, Nick Jr., Dailymotion ve Youtube’da seyredilebilir.

3. Dinosaur Train

Bu çizgi filmde dinozorlar bir trene binerek tarih öncesi ormanlar ve bataklıklarda maceralar yaşamaya gidiyor, volkanları ve diğer ilgi çekici doğa oluşumlarını ziyaret ediyorlar. Eğitici bir yapım olan Dinosaur Train, çocuklara farklı tipte dinozorlar, trenler, doğa tarihi ve paleontoloji ile ilgili pek çok bilgi veriyor. Heyecan verici ve eğlenceli çizgi film çocuklara temel bilimsel düşünme yeteneklerini kazandırıyor.

 • Beş sezonu bulunan yapımın, sezonlarında sırasıyla 40, 26, 13, 10 ve 11 bölüm bulunuyor. Bölümler 28 dakika sürüyor.
 • Amerikan İngilizcesinin kullanıldığı Dinosaur Train, PBS KIDS, Amazon ve Youtube’da seyredilebilir.

4. Octonauts

Kaptan Barnacles ve macera ekibinin sekiz üyesi, okyanuslarda sorun çıktığında günü kurtaran kahramanlar olmayı seviyorlar. Bu küçük kahramanlar birlikte çalışarak okyanusların altındaki ve kıyılardaki yaşam alanlarını koruyor. Bu eğlenceli yapımda, çocuklar deniz yaşamı ve çevrenin korunmasıyla ilgili pek çok şey öğreniyor.

 • Altı kitaplık bir serisi de bulunan Octonauts’un çizgi dizisi, 52 bölümden oluşuyor.
 • İngiliz İngilizcesinin kullanıldığı, İngiltere ve İrlanda yapımı Octanauts, Netflix, Amazon ve Youtube’da seyredilebilir.

5. Sid the Science Kid

Sid adında meraklı bir çocuğun ve okul arkadaşlarının maceralarının anlatıldığı bu çizgi filmde, merak güdüsünün bilimi çocukların günlük yaşamına sokmak için nasıl kullanılabileceği görülüyor. Her bölümde çocuklar günlük yaşamda karşılaştıkları şeylerle ilgili bazı sorular soruyor, bilim insanları gibi çalışarak yanıtlar bulmaya ve analitik düşünmeye teşvik ediliyor.

 • İki sezonluk çizgi dizi 66 bölümden oluşuyor; ayrıca 2013 yılında bir filmi de yapıldı.
 • Amerikan İngilizcesinin kullanıldığı Sid the Science Kid, PBS KIDS, Dailymotion ve Youtube’da seyredilebilir.

6. Word World

Kelimeler bu çizgi filmde canlanıyor. Bir anlatıcı ve hayvan karakterlerle, her bölümde basit bir hikaye içinde harflerin ve kelimelerin nasıl kullanıldığı işleniyor. Harfleri, sesleri ve hecelemeyi öğrenmek için, özellikle İngilizce öğrenmeye yeni başlayan çocuklar Word World’den epey faydalanabilir.

 • Üç sezondan oluşan çizgi dizinin toplam 45 bölümü var. Bölümler 28 dakika sürüyor.
 • Amerikan İngilizcesinin kullanıldığı Word World, PBS KIDS, Amazon, Dailymotion ve Youtube’da seyredilebilir.

7. Paw Patrol

Paw Patrol adlı bu çizgi filmde küçük Ryder ve onun köpek dostlarının kahramanlıkları işleniyor. Çizgi filmdeki her bir köpek farklı cinsten ve gerçek hayattaki mesleklere dayanan özel yeteneklere sahip. Örneğin Chase adlı köpek, polis memuru gibi davranan bir Alman çoban köpeği. Zuma ise sulardaki kurtarma görevlerine giden bir Labrador. Her bölümde işlenen farklı konularla çocuklar problem çözmeyi ve takım çalışmasını öğreniyor.

 • 7 sezondan oluşan çizgi dizinin toplam 182 bölümü var. Her bir bölüm 11 dakika sürüyor, ayrıca 22-23 dakikalık özel bölümler de var.
 • Kanada İngilizcesinin kullanıldığı Paw Patrol, Nickelodeon, TVOKids, Youtube ve Netflix gibi platformlarda seyredilebilir.

8. Super Why

Whyatt, Red Riding Hood, Princess Pea ve Super Readers Pig, popüler masalların yeniden yorumlandığı bu çizgi filmdeki karakterlerden sadece bazıları. Kahramanlar kitapların içine girerek masallardaki problemleri çözüyor. Çocuklar, bu eğlenceli çizgi filmde kibar ve iyi kalpli olmak, gerçeği söylemek, içinden geldiği gibi davranmak ve benzeri erdemleri öğreniyor.

 • Üç sezondan oluşan Super Why, 103 bölüme sahip. Bölümler 30 dakika sürüyor.
 • Kanada yapımı Super Why’da Amerikan İngilizcesi kullanılıyor. Çizgi dizi PBS KIDS, PBS, Universal Kids ve Youtube’da seyredilebilir.

9. Masha and the Bear

Aslında Rus yapımı olan bu sevimli çizgi film İngilizce alt yazı ve seslendirmeyle de izlenebiliyor. Çizgi filmde, bir ormanın yakınında yaşayan Masha adlı küçük çocuk, eskiden bir sirk ayısı olan arkadaşıyla çeşitli maceralar yaşıyor. Masha akıllı, nazik, bir o kadar da meraklı ve yerinde duramayan bir kız çocuğu ve dünyayı keşfetmeyi seviyor. Her bölümde doğa, hayvanlar ve dostlukla ilgili öğretici içerikler bulunuyor. Çizgi filmde tavşan, sincap, penguen, kirpi, keçi, tavuk ve köpek gibi pek çok hayvan karakter de yer alıyor. Masha’nın Moskova’da yaşayan kuzeni Dasha da bazen küçük kızın maceralarına katılıyor.

 • Dört sezondan oluşan çizgi dizinin 81 bölümü var. Her bir bölüm yedi dakika sürüyor.
 • Masha and the Bear, Carousel, Rusya 1, Universal Kids, Youtube ve Netflix gibi platformlarda seyredilebilir.

10. The Smurfs (Şirinler)

Anne ve babaların kendi çocukluklarından çok aşina oldukları bu sevimli çizgi film, yeni kuşağın da favorileri arasında bulunuyor. Her biri farklı karakterlere ve yeteneklere sahip minik mavi kahramanlarımız, kendi köylerinde dayanışma ve barış içinde yaşarken, zaman zaman da ezeli düşmanları Gargamel ile mücadele ediyorlar. Her bölümde dostluk ve dayanışma ile ilgili öğretici maceralar yer alıyor.

 • The Smurfs, 1981-1989 yılları arasında yayınlanan çizgi dizinin yanı sıra çizgi roman ve film olarak da karşımıza çıkıyor. Hikaye ve karakterler ilk kez 1958’de çizgi roman olarak Fransız çizer Peyo (Pierre Culliford) tarafından yaratılmış.
 • Çok yaygın bir yapım olan The Smurfs, farklı alt yazı ve seslendirmelerle TV ve internetteki hemen hemen her platformda rahatlıkla seyredilebilir.