İngilizce Türkçe Çeviri Yapan Siteler

by admin

Dünya’nın pek çok ülkesinde iletişimin temel dili olan İngilizce, günümüzde pek çok alanda karşılaştığımız bir dil haline geldi. Bu doğrultuda, günlük hayat içerisinde izlediğimiz bir filmden, aldığımız bir ürüne, akademik eğitimlerden, mesleki kavramlara ve terimlere varıncaya kadar İngilizce kelimeler ve cümleler ile sık sık karşılaşıyoruz.

Eğer İngilizceye tam anlamıyla hâkimseniz karşılaştığınız kelimelerin, terimlerin ve cümlelerin ne anlama geldiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ancak, İngilizce öğrenme açısından henüz yolun başındaysanız, karşınıza çıkan bu kelimelerin ya da cümlelerin ne demek istediğini öğrenmek için onların çevirisini yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. İyi haber şu ki, günümüz teknoloji çağının bir avantajı olarak çevrim içi çeviri siteleri ile ihtiyacınız olan İngilizce kelime ve metin çevirilerine hızlı bir şekilde ulaşmanız artık mümkün.

Teknoloji doğrultusunda İngilizce çeviri yapmaya olanak sağlayan pek çok site var. Bu siteler, başta öğrenciler olmak üzere, İngilizce konusunda çeviriye ihtiyaç duyan kişilerin beklentilerini büyük ölçüde karşılıyor. Ancak, bu sitelerin bazıları tatmin edici bir performans gösterirken bazıları ise yanıltıcı çeviriler yapabiliyor. Diğer yandan kimi siteler kelime çevirisinde daha yeterli sonuçlar sunarken diğerleri metin çevirisi açısından daha iyi olabiliyor. Ya da bazıları çeviri açısından kullanıcılarına sunduğu ek özelliklerle daha detaylı ve anlamlı metinler elde etmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle, İngilizce bir kelime ya da metin ile ilgili hatalı bir çeviriyle karşılaşmamak için kullandığınız çeviri sitesini doğru seçmeniz gerekiyor.

İngilizce ihtiyacının artmasına paralel olarak artan kullanıcı çeviri taleplerine cevap vermek isteyen çevrim içi çeviri siteleri sürekli yenilikler ve iyileştirmeler yapmaya çalışsa da bazıları çeviri konusunda daha fazla öne çıkıyor.

İşte İngilizce metin çevirisi yapabileceğiniz siteler:

Google Translate

Google’ın çevrim içi çeviri sitesi olan Google Translate, en fazla tercih edilen sitelerin başında geliyor. Önceleri yaptığı çevirilerde çok fazla hata olması ile eleştirilen bu site, son dönemde yaptığı yazılım güncelleştirmeleri sayesinde metin çevirilerinde gerçeğe en yakın ve daha doğru çeviriler yapabiliyor. Yazdığınız metni, belgeleri veya tüm web sayfalarını çevirebilme imkânı sunan Google Translate, tek bir site ile ihtiyacınız olan tüm metin çevirilerini yapmanıza olanak tanıyor. Pek çok dil desteği sunan site, bu yeni güncelleme sayesinde kullanıcılarına farklı özellikler de sunuyor. Otomatik dil algılama ve sesli komutla çeviri gibi özelliklerle kullanıcılarına daha hızlı çeviri olanağı sunan site, dokümanlarınızı dosya ya da URL şeklinde kaydederek çevirisini yapabiliyor ve aynı şekilde çeviriyi kaydetmenizi sağlıyor.

Farklı İngilizce metinleri yüksek doğruluk oranıyla rahatlıkla çevirebileceğiniz Google Translate, güncelleme sonrası yaptığı iyileştirmeler sayesinde devrik cümle ve deyimleri de doğru bir şekilde çevirebiliyor. Bu sayede, Google Translate ile sadece metin çevirilerinizi yapmakla kalmayıp aynı zamanda günlük konuşma sırasında da ihtiyaç duyduğunuz anlık kelimelerin ya da cümlelerin ne anlama geldiğini öğrenebiliyorsunuz.

Yandex Translate

Google Translate’ten sonra en fazla kullanıcıya sahip sitelerden biri olan Yandex Translate, pek çok dil arasında hızlı çeviri yapmanızı sağlıyor. Çeviri yönünden genel olarak doğruya yakın bir çeviri sunan bu site, hem kelime hem de metin çevirilerinde oldukça kaliteli hizmet veriyor. Metin çevirilerinin yanı sıra, web sitesi ve görüntü metin çevirilerini de yapabileceğiniz site, sesli metin giriş çıkışı desteği sayesinde çeviri bağlantısını paylaşabilme imkânı sağlıyor. Ayrıca, bu çeviri sitesi, çeviriyle birlikte yazım denetimi özelliği de aktif hale getiriyor.

Uzun bir İngilizce metin çevirisine ihtiyaç duyuyorsanız, 10.000’den fazla kaynak metin karakter girişine olanak sağlayan Yandex Translate bu konuda size yardımcı olacak en iyi sitelerden. Diğer yandan, sesli metin girişi yapılabilmesi ve kötü yapılan çevirileri düzeltme imkânı da sitenin öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

Reverso

Reverso metni yazdığınız anda herhangi bir komut olmaksızın çeviri yapabiliyor. Sadece bazı diller arasında çeviri yapabiliyor olsa da İngilizce metin çevirisi açısından sunduğu kaliteli hizmetle tercih edilen sitelerden biridir. Standart metin çevirilerinde en az hata payıyla gerçeğe yakın çeviriler sunan site, terimler ve deyimler açısından da başarılı çeviriler yapabiliyor.

Reverso’nun diğer çeviri sitelerinden farklı olduğu en önemli özelliği, bağlamsal çeviri yapabilmesi. Diğer bir değişle, çeviri yaptıktan sonra, çeviri metninin altında metnin farklı olması hainde çevirinin nasıl değişeceğine dair birkaç örnekle farklı çeviri olasılıkları sunuluyor. Diğer yandan çeviri yaptıktan sonra çeviri hizmetini geliştirebilmek adına çeviriyi puanlayabiliyorsunuz.

Tureng

Hem çeviri hem de sözlük olarak faaliyet gösteren Tureng, özellikle kelime çevirisi alanında en başarılı sitelerden biri olarak karşınıza çıkıyor. Kelime ya da cümle bazında farklı kullanımlara yer veren site, aynı zamanda günlük iletişime dair deyim ve argo cümle kalıpları açısından da zengin bir kaynak görevi görüyor. Ayrıca, site içerisinde kelime çevirilerinin tıbbi, teknik, ticari gibi sektör bazlı teknik kulanım örneklerine de ulaşmak mümkün oluyor. Bu açıdan, Tureng çeviri sitesi kaliteli çeviriler yaptırabileceğiniz siteler arasında.

Bing Translator

Bing Translator, Google çeviri sitesinde olduğu gibi bir arama motorunun sitesi olarak hizmet veriyor. Pek çok kişi tarafından oldukça iyi bilinen bir site olan Bing Translator, çeviri konusunda çok nitelikli metinler sunmasa da basit kelimeleri ve cümleleri çevirmeye ihtiyacınız olduğunda işe yarıyor. Oldukça kolay bir kullanım ara yüzüne sahip site hızlı çeviri yapmanızı sağlarken pek çok dili destekleme özelliğiyle de dil çiftleri arasında metinleri çevirmenize yardımcı oluyor.

Bing Translator çeviri sitesinde 5000’den fazla karakter girişinin mümkün olması elinizdeki uzun metinleri kısa sürede ve tek seferde çevirmenize olanak tanıyor. Ayrıca sitede orijinal metni ve çevirileri sesli ve aksanlı olarak dinleyebiliyorsunuz.

Sesli Sözlük

Sesli Sözlük, Google ve Yandex kadar başarılı çeviriler yapamıyor olsa da genel cümle kalıplarına uygun standart metinlerin çevirisi konusunda destek alabileceğiniz siteler arasında yer alıyor. 20’den fazla dil seçeneğiyle tek seferde 200 karaktere kadar metin çevirisi yapabilen bu site, yaptırdığınız çeviriyi sesli olarak okuyabiliyor. Ayrıca, Sesli Sözlük’te çevri yaptırdıktan sonra çeviriden tam emin olamadıysanız bunu forumlara taşıyabiliyor, bu sayede çevirinin doğruluğu konusunda emin olabiliyorsunuz.

Online-translator

Online-translator henüz çok fazla bilinmeyen bir site olsa da, özellikle uzun İngilizce metin çevirileriniz için doğruya yakın çeviri alabileceğiniz sitelerden bir tanesi. Birçok farklı dil desteği sunan site, devrik cümleleri ve terimleri çevirme konusunda da tatmin edici bir performans sergiliyor.